Loading...

«نظربایف» اردیبهشت ماه به تهران می‌آید

«نظربایف» اردیبهشت ماه به تهران می‌آید
مجتبی دمیرچی­لوT سفیر ایران در قزاقستان در دیدار روز گذشته خود با معاون وزیر خارجه قزاقستان دیدار و در مورد مسائل منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.

دمیرچی­لو  در این دیدار افزود: جمهوری اسلامی ایران در مدت 37 سال گذشته با اتکاء به توان داخلی و با اتخاذ سیاستی مستقل، علیرغم چالش‌های داخلی و خارجی زیاد، به دستاوردهای بزرگی نائل و به پشتوانه حمایت‌های مردمی، به کشوری باثبات، پیشرو و مؤثر در صحنه جهانی تبدیل شده است.

وی همچنین تأکید کرد: تهران به عنوان عضوی مؤثر و مسئول در جامعه بین‌المللی بدنبال توسعه مناسبات عادلانه و مبتنی بر احترام متقابل و حقوق برابر با همه کشورهای جهان است.

دمیرچی­لو الگوی زمامداری بومی و مشارکتی، قدمت، فرهنگ و تمدن غنی، تنوع قومی، مذهبی و زبانی، موقعیت جغرافیایی و منابع مادی و انسانی ارزشمند را از ویژگی‌­های ممتاز ایران خواند که ظرفیت بالایی برای ایفای نقش برجسته منطقه‌‏ای و جهانی فراهم آورده است.

وی با اشاره به توفیق دیپلماسی هسته‌ای ایران، عنوان کرد: حل‌وفصل مسأله هسته‌ای به عنوان یکی از پیچیده‌­ترین مسائل بین‌المللی جهان معاصر از طریق مذاکره بر محور مذاکره از موضع برابر، به منظور تداوم برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌­ای در عین حال، رفع ابهامات و اطمینان بخشی از ماهیت کاملا صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌ها، می‌تواند الگوی مناسبی برای حل‌وفصل دیگر مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.

دمیرچیلو با اشاره به چالش‌های جهانی، پدیده تروریسم را از تهدیدات مهم جهانی خواند و گفت: مقابله با این پدیده که مرزی نمی­‌شناسد و هر ملتی را در سرتاسر جهان مورد هدف قرار می‌دهد، نیازمند همکاری جدی جهانی و عزم بین­‌المللی از طریق مبارزه واقعی با مبانی فکری، زمینه­‌ها، ابعاد و پیامدهای آن و همچنین حامیان مالی و تسلیحاتی آن می­‌باشد.

وی راهبرد ایران مبنی بر تعامل سازنده با جهان را یادآور شد و توسعه مناسبات دوستانه با کشورهای همسایه از جمله با جمهوری قزاقستان را از اولویت‌های سیاست خارجی ایران خواند.

دمیرچیلو گفت: روابط ایران و قزاقستان با اتکاء بر اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی، اراده مسئولان بلندپایه، ظرفیت‌های اقتصادی فراوان، وجود زیر­ساخت‌ها و شبکه­‌های ارتباطی مؤثر ریلی، جاده‌­ای، دریایی و هوایی و همسویی مواضع 2 کشور در بسیاری از مسائل منطقه‌­ای و جهانی، روند رو به رشدی دارد و رفع تحریم‌­های تحمیلی بر علیه ایران، نویدبخش آغاز دوره جدیدی برای شکوفایی در روابط 2 کشور است.

«موسینوف» معاون وزیر خارجه قزاقستان نیز با اشاره به روند خوب روابط 2 کشور، ایران را از مهمترین شرکای اقتصادی قزاقستان ذکر کرد و افزود: در مدت 2 دهه گذشته از زمان استقلال قزاقستان، 2 کشور همکاری‌های خوبی داشته‌اند.

وی با اشاره به سفر اخیر هیئت اقتصادی قزاقستان به تهران، عنوان کرد: در مذاکرات صورت گرفته، توافقات خوبی برای ارتقاء همکاری‌ها در زمینه فناوری‌های نوین، صنعت، امور بازرگانی، کشاورزی، ترانزیت کالا، امور بهداشتی و درمان و گردشگری صورت گرفته است.

معاون وزیر خارجه قزاقستان همکاری و حمایت از دیدگاه‌­های یکدیگر در مجامع بین‌المللی را از دیگر  زمینه‌های همکاری 2 کشور یاد کرد.

موسینوف با اشاره به برنامه سفر رئیس جمهور قزاقستان به جمهوری اسلامی ایران در ماه آوریل(اردیبهشت) سال جاری، بر اهمیت این سفر برای توسعه مناسبات دوستانه 2 کشور تأکید کرد.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - بهتر است درخواست خود را کتبا ایمیل بفرمایید.
  • - نام و نام خانوادگی یا نام شرکت به همراه شماره تماس برای ارتباط درج بفرمایید.
  • - لطفا فارسی بنویسید.