Loading...

در همایش تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و قزاقستان مطرح شد؛

در همایش تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و قزاقستان مطرح شد؛
نعمت‌زاده: ایران حلقه ارتباط قزاقستان با آب‌های آزاد است/ ایسیکشف: قزاقستان، حافظ منافع تجار ایرانی است. عابدی: توسعه تجارت و سرمایه گذاری، بدون لغو روادید و رفع موانع مبادلات بانکی، امکان پذیر نمی باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: ایران به علت موقعیت استراتژیک و همجواری با آبراه خلیج فارس و دریای عمان حلقه ارتباط، قزاقستان با دنیا است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت محمدرضا نعمت‌زاده در همایش تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و قزاقستان که صبح امروز با حضور مسئولان و نمایندگان بخش خصوصی دو کشور در سالن خلیج‌فارس برگزار شد، گفت: موقعیت جغرافیایی سوق‌الجیشی ایران و ارتباط آن با دریای خزر و آبراه بزرگ خلیج‌فارس و دریای عمان، امیتاز ویژه‌‌ای را به کشور ما داده است؛ قزاقستان با استفاده از این وضعیت می‌تواند ارتباط خود با کشورهای همسایه و جهان را تقویت کند.

وی ادامه داد: قزاقستان می‌تواند از طریق خطوط ریلی، کشتیرانی و جاده‌های مواصلاتی با ایران ارتباط داشته باشد؛ هم‌اکنون اتصال خطوط راه‌آهن ترکمنستان به اینچه برون یکی از روش‌های ارتباط دو کشور است که این پروژه از طریق وزارت راه و شهرسازی پیگیری می‌شود.

به گفته نعمت‌زاده در سال‌های گذشته بین دو کشور تفاهم‌نامه‌ای در زمینه انتقال نفت خام به امضاء رسیده بود اما این پروژه به دلیل تحریم‌ها متوقف شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سفر هیأت 260 نفره قزاق به تهران، گفت: این هیأت بزرگترین هیأت تجاری است که از آسیای میانه به ایران آمده است و من یقین دارم که با توجه به سوابق دیرینه فرهنگی، مذهبی و تاریخی دو کشور دستاوردهای این سفر به گسترش تجارت کمک کند.

نعمت‌زاده با بیان اینکه در سال‌های گذشته ایران و قزاقستان در زمینه‌های مختلفی تفاهم‌نامه امضاء کرده‌اند گفت: متأسفانه تفاهم‌نامه‌های پیشین به نتیجه عمل نرسید و یکی از دلایل عمده آن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بود اما اکنون با لغو تحریم‌ها، زمینه ارتباطات بیش از پیش تهران و آستانه فراهم شده است.

وی با تأکید بر امکانات و ظرفیت‌های دو طرف در توسعه تجارت خاطر نشان کرد:  هر دو کشور می‌توانند از این ظرفیت‌ها و امتیازات به طور مقابل بهره‌برداری کنند.

نعمت‌زاده یادآور شد: بسیاری از کشورهای آسیای میانه به‌منظور سرعت بخشی به روابط خود با ایران اقدام به ساخت اسکله و بندر کرده‌اند؛ قزاقستان نیز می‌تواند این راهکار را مدنظر قرار دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: در جلسه با مقامات قزاقستان تصمیم بر این شده است که دو کارگروه فنی و اجرایی تشکیل شود و مشکلات و تفاهم‌نامه‌های امضاء شده بین دو کشور را از طریق این کارگروه‌ها پیگیری کنیم.

وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان: قزاقستان حافظ منافع تجار ایرانی است

ایسیکشف وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان نیز در ادامه این نشست، با بیان اینکه همکاران ایرانی ما بسیار مطمئن هستند و ما درواقع انگیزه‌های جدیدی را برای توسعه روابط با ایران دنبال می‌کنیم، گفت: قزاقستان حافظ منافع تجار ایرانی است.

وی با تاکید بر لزوم توسعه روابط اقتصادی و تجاری با ایران، افزود: وزارت سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان به‌منظور افزایش تراز تجاری با ایران هر گونه مجوزی را که شرکت‌های ایرانی لازم دارند در اختیارشان قرار دهد.

ایسیکشف با تاکید بر اینکه ما برای بازگشت سرمایه‌گذاری‌های انجام شده 30 درصد یارانه در نظر داریم، خاطرنشان کرد: حدود 900 شرکت در قزاقستان تأسیس شده که از طریق آنها می‌توانیم کارها را به پیش ببریم و ارتباط با تجار ایرانی را قوت ببخشیم.

وی با اشاره به مشکلات لجستیکی بین دو کشور تصریح کرد: باید اهتمام خود را به حل مسئله لجستیک و حمل و نقل متمرکز کنیم؛ در این صورت ارتباط تجار و بازرگانان نیز تسهیل می‌شود.

وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان در پایان با اشاره به اینکه قزاقستان درصدد پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO) است، خاطرنشان کرد: ما با روسیه و دیگر کشورهای آسیای میانه نیز تعاملات سازنده‌ای داریم که از این طریق می‌توانیم به توسعه روابط ایران نیز کمک کنیم.

در ادامه این همایش تجار و بازرگانان دو کشور مسائل و مشکلات خود را در زمینه نرخ تعرفه ها، صدور ویزا، تامین مالی پروژه ها و... مطرح کردند.

در پایان این جلسه نشست‌های رو در روی تجار و بازرگانان ایرانی و قزاقستان پیش بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، ایسیکشف وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه کشور قزاقستان به همراه شش استاندار این کشور و یک هیات تجاری فعال در زمینه‌های شیمیایی و پتروشیمی، نفت و گاز، مصالح ساختمانی، کشاورزی و مواد غذایی، برق و مکانیک، منسوجات و چرم، صنعت، حمل و نقل، معدن و متالوژی، محصولات دارویی، خدمات فنی ـ مهندسی و مدیریتی، مالی و بانکی به تهران سفر کرده است.

دکتر روحانی رییس‌جمهوری ایران در شهریور ماه 1393 در اولین سفر خود به آسیای میانه به قزاقستان سفر کرده بود؛ در پاسخ به این سفر، رییس‌جمهوری قزاقستان اردیبهشت سال 1395 به تهران می‌آید.

رئیس شورای بازرگانی ایران و قزاقستان بیان کرد: توسعه تجارت و سرمایه گذاری، بدون لغو روادید و رفع موانع مبادلات بانکی، امکان پذیر نمی باشد.

امیر عابدی رئیس شورای بازرگانی ایران و قزاقستان در جمع کثیری از فعالان و مدیران دولتی دو کشور بیان کرد حضور بی سابقه طرفهای قزاقی در این همایش و همچنین استقبال فعالان اقتصادی و مدیران کشوری را نشان از علاقمندی تجارت و سرمایه گذاری مشترک یرشمرده و در ادامه با تاکید بر توانمندیهای اقتصادی کشور ایران در ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمینه ساختمان  کشاورزی  پزشکی - بازرگانی و توریسم آمادگی همکاری های مشترک را اعلام نمودند و همچنین با اشاره به اتصال راه آهن قزاقستان - ترکمنستان - ایران از مرز اینچه برون را فرصتی مغتنم دانسته. و با بیان اینکه کشور قزاقستان مرز مشترک شش هزار کیلومتری با چین و روسیه دو قطب بزرگ اقتصادی را دارد و در جهت احیای راه ابریشم از کشور چین و قزاقستان به ایران را فرصتی مشترک برای ترانزیت کالا و تجارت همه جانبه برشمردند، رئیس شورای بازرگانی ایران و قزاقستان ضمن ناخشنودی از سطح مبادلات تجاری 10 ساله که به میزان حدود یک میلیارد دلار بوده را در شان دو ملت و دولت بزرگ ندانسته و با رفع موانع بانکی و لغو روادید را شاهد افزایش حمل و نقل هوایی و تردد تجار و توریسم و خدمات توریسم درمانی و سرمایه گذاری مشترک را قطعا خواهیم بود.

عابدی در ادامه با اشاره به نقشه راه و عزم جدی رهبران دو کشور در شهریور سال 1393 بیان کرد یکی از دستاوردهای  مهم تشکیل این شورای بازرگانی در جهت شناسایی و معرفی فرصتها و توانمندیهای و تعامل و ارتباط فعالان اقتصادی دو کشور را از راهبردهای این شورا برشمردند. ایشان در خاتمه برنامه های شورا در سال 1395(2016) را با برگزاری نمایشگاههای توانمندیهای جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان با همکاری استان گلستان - اعزام و پذیرش هیاتهای قزاقی و مشاوره به اعضا و همکاریهای مشترک با همتایان شورا در طرف قزاقستان را در اولویتهای کاری برشمردند.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - بهتر است درخواست خود را کتبا ایمیل بفرمایید.
  • - نام و نام خانوادگی یا نام شرکت به همراه شماره تماس برای ارتباط درج بفرمایید.
  • - لطفا فارسی بنویسید.