Loading...

علاقه مندی کشورهای CIS به همکاری با ایران

علاقه مندی کشورهای CIS به همکاری با ایران
نماینده راه آهن جمهوری قزاقستان گفت: با لغو شدن تحریم ها هیچگونه مانعی برای همکاری با ایران وجود ندارد و کشورهای CIS علاقه مند به همکاری با این کشور هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی با حضور نمایندگان کشورهای CIS شامل روسیه، گرجستان، قزاقستان و قرقیزستان برگزار شد و کانات بی‌ژاری کاسانولی نماینده راه آهن جمهوری قزاقستان در این کارگروه ضمن تبریک به مناسبت لغو تحریم‌ها، این مهم را فرصت خوبی برای توسعه همکاری‌های دو طرف دانست.

 وی با بیان اینکه راه آهن قزاقستان در حال توسعه حمل و نقل و تولید ماشین‌آلات است، گفت: در حال حاضر با ایران در زمینه راه آهن در حال مذاکره هستیم.

 نماینده راه آهن قزاقستان عنوان کرد: در اوایل سال 2015 هیات راه آهن ایران از قزاقستان بازدید کرده است و مقرر شده است تا ایران واگن‌های مسافری قزاقستان را در ایران تست کنند که 10 واگن مسافری طی یک ماه در ایران مورد آزمایش قرار گرفت و نتیجه مثبت بود.

 وی گفت: با توجه به اینکه ایران هم در این زمینه و در ساخت واگن باری فعالیت دارد، باید جهت همکاری متقابل وارد مذاکره شویم. طرف قزاق علاقه‌مند همکاری بیشتر با ایران است.

 محمود نعمتی مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این جلسه ضمن تاکید بر بازدید این هیات تجاری و اقتصادی از توانمندی‌های اقتصادی استان ابراز امیدواری کرد که پس از انجام بازدیدها ارتباط بین طرفین در زمینه سرمایه‌گذاری و تجاری ایجاد شود.

 وی با بیان اینکه بعد از لغو تحریم‌ها فرصت جدیدی برای ما به وجود آمده است، گفت: این شرایط همچنین فرصتی برای کشورهای cis است که تمایل بیشتری دارند که با ایران ارتباط برقرار کنند.

 نعمتی بیان کرد: ما تلاش می‌کنیم که ارتباط بین تجار و سرمایه‌گذاران اقتصادی دو طرف را فراهم کنیم و تلاش می‌کنیم تا مقدمات اینکار آماده شود.

 مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی با اشاره به افرادی که به صورت مستقل با این کشورها کار می‌کنند، گفت: برای افرادی که این توانایی را ندارند، امکانی توسط دهکده تجاری نیاوران و شرکت اورال بیزنس گروپ کشور روسیه به وجود آمده و این شرکت می تواند به عنوان یک هلدینگ عمل کند و ارتباط بین این بخش از فعالان اقتصادی استان مرکزی و کشورهای CIS را برقرار کند.

 به گزارش ایسنا، محمدرضا حاجی پور نیز در این جلسه ابراز امیدواری کرد که پیروزی دیپلماسی موفق سیاسی و رفع تحریم‌های بین‌المللی منجر به شرایط بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی در کشور و استان مرکزی شود.

 رئیس سازمان صنعت‌، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: استان مرکزی دارای سه هزار واحد صنعتی و 500 معدن است و در رتبه چهارم صنعتی کشور قرار دارد و به دلیل استقرار واحدهای صنعتی بزرگ به عنوان قطب دوم صنایع مادر کشور به شمار می‌رود.

 وی بیان کرد: موقعیت جغرافیایی مطلوب، وجود متخصصین و کارشناسان با تجربه در حوزه تولید و استقرار واحدهای تولیدی بزرگ و منحصر به فرد مثل پتروشیمی، پالایشگاه، ماشین‌سازی، آذراب، آلومینیوم‌سازی، واگن‌پارس و کمباین در استان شرایطی را فراهم آورده است که بتوانیم در جایگاه مناسبی در کشور قرار بگیریم.

 حاجی پور افزود: واحدهای مهم و تاثیرگذار در حوزه تولید محصولات شیمیایی، فلزی، کانی‌های فلزی و نفت و گاز، تجهیزات و ماشین‌آلات راهسازی، واگن مسافربری و باری و صنایع تبدیلی کشاورزی از مزیت های استان است.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی وجود تعداد 32 شهرک و ناحیه صنعتی، سه شهرک خصوصی و 10 قطب صنعتی، نیروهای انسانی و آموزش دیده و متخصص را از دیگر مزیت‌های استان برشمرد.

 وی تشکل‌های بخش خصوصی قوی از جمله اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن، انجمن مدیران و سازمان‌های نظام مهندسی و کشاورزی و تولیدی را از دیگر مزیت‌ها عنوان کرد که استان را در جایگاه بسیار مطلوبی در کشور قرار داده است.

 حاجی‌پور گفت: فعالیت‌های صادراتی خدمات فنی مهندسی نیز جزو مزیت‌هایی است که استان را در رتبه دوم کشور قرار داده است.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی فعالیت در حوزه تجهیزات پالایشگاهی، پل‌سازی، ماشین‌سازی، ماشین‌آلات راهسازی، کارخانه‌جات سیمان، نیروگاه برق و انواع واگن‌های باری و مسافربری را از دیگر مزیت‌های استان برشمرد.

 وی عمده کالاهای صادراتی استان را انواع فرآورده های پتروشیمی، قیر، شمش آلومینیوم، شیشه و مصنوعات آن، الیاف پلی استر، قطعات ریخته‌گری، سیمان، مواد شیمیایی، شوینده‌ها، پودرهای معدنی، دکل‌های انتقال نیرو و گل و گیاه عنوان کرد.

 حاجی‌پور با بیان اینکه 70 درصد صادرات ایران به روسیه را مواد غذایی تشکیل می‌دهد، گفت: این مواد شامل پسته، کشمش، سبزیجات، انگور تازه، میوه تازه، رب گوجه فرنگی است و در حوزه سیمان و پلی‌اتیلن نیز به کشور روسیه صادرات داشته‌ایم.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در ادامه عمده واردات ایران از روسیه و کشورهای CIS را شامل مواد اولیه صنعتی و فرآوری نشده مثل آهن و فولاد عنوان کرد.

 وی ضمن اشاره به مشکلاتی که استان مرکزی در زمینه صادرات به روسیه داشته است، گفت: استانداردهای صنایع غذایی استان با استانداردهای روسیه مطابقت ندارد و نیازمند این هستیم که شرایطی فراهم شود تا استانداردها در جهت یکسو شدن حرکت کنند.

 حاجی پور بازدید از تعدادی از واحدهای تولیدی استان به منظور آشنایی با بخشی از توانمندی‌ها و پتانسیل‌های استان مرکزی را از جمله برنامه های سفر دو روزه این هیات تجاری و سرمایه‌گذار در استان برشمرد.

 وی بازدید از شرکت پتروشیمی شازند، شرکت واگن پارس، شرکت لجور را از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای امروز عنوان کرد و بازدید از شهرستان محلات و تعدادی از معادن و واحدهای فرآوری سنگ در این شهرستان را به عنوان برنامه کاری روز دوم برشمرد.

 به گزارش ایسنا رضا سیاه منصوری مدیرعامل دهکده تجاری نیاوران طبرستان نیز گفت: طی 10 سال گذشته تاکنون دنیا متوجه تغییراتی است که این تغییرات می‌تواند از سویی فرصت طلایی و از سویی دیگر تهدید به شمار رود.

 وی با اشاره به روند انتقال قدرت و ثروت از غرب به سمت شرق بیان کرد: درگیری‌ها و جنگ‌هایی که در این مدت اتفاق افتاده است نمایانگر این مهم است که ما می‌توانیم با کمی درایت این بهره را به نفع کشورمان ایجاد کنیم.

 سیاه منصوری گفت: شرایط دنیا شرایط خاص و ویژه‌ای شده است و در دو سال آینده شاهد اتفاقات بسیاری خواهیم بود.

 مدیرعامل دهکده تجاری نیاوران طبرستان گفت: کشور روسیه یک سوم خاک دنیا و 140 میلیون جمعیت دارد و تقریبا 65 درصد صنایع خام دنیا متعلق به این کشور است. تمام صنایع مادر از جمله آهن، آلومینیوم و چوب متعلق به این کشور است که در همسایگی ما قرار دارد.

 سیاه منصوری گفت: تجارت های ما اغلب به سمت کشورهای اروپایی است، در حالی که کشورهای اروپایی تمام مواد اولیه از جمله آلومینیوم، چوب و آهن را از روسیه تامین می‌کنند.

 مدیرعامل دهکده تجاری نیاوران طبرستان افزود: برای تامین سرمایه مورد نیاز صنعت خود به سمت کشورهای عربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌رویم که متاسفانه تاریخچه خوبی در رابطه با ما ندارند، در حالی که سرمایه‌دارترین مردم دنیا مردم روسیه هستند.

 وی گفت: این کشور یک سری وجوه مشترک با کشور ما دارد اما متاسفانه در سالهای گذشته هم برای کشور روسیه و هم ایران شرایطی ایجاد کردند که ایرانی‌ها اصلا به فکر این کشور بزرگ نیستند.

 سیاه منصوری افزود: متاسفانه شرایط هیچگاه اجازه نمی‌داد با روسیه آشنا شویم.

 مدیر عامل دهکده تجاری نیاوران طبرستان گفت: شرایط تغییر کرده و روسیه از طرف فنلاند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه مورد تحریم واقع شده است و راهی ندارد جز اینکه از ایران عبور کند.

 وی افزود: اگر دیر عمل کنیم روسیه به دنبال کشور دیگری می‌رود و این فرصت را از دست خواهیم داد.

 مدیرعامل دهکده تجاری نیاوران طبرستان عنوان کرد: کشور روسیه بزرگ‌ترین کشور مصرف‌کننده محصولات غذایی، کشاورزی و گلخانه‌ای است.

 وی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم گل روسیه و مواد غذایی این کشور را تامین کنیم، معادل سه برابر درآمد نفتی که در ایران حاصل می‌شود می توانیم درآمدزایی کنیم.

 سیاه منصوری در خصوص شرکت بیزنس اورال توضیح داد: بیزنس اورال متشکل از 50 شرکت در داخل روسیه و خارج از روسیه است و در تولید لوازم آتش نشانی به صورت پیشرفته و مدرن فعالیت دارد و محصولاتش را به اروپا صادر می‌کند.

 مدیرعامل دهکده تجاری نیاوران طبرستان گفت: اورال بیزنس دارای شرکت‌های بزرگ فولاد سازی، تولید چوب، آلومینیوم، شمش خام آلومینیوم، شرکت‌های نفتی شامل پمپ های انتقال نفت و غیره است که با توجه به وجود صنایع در استان مرکزی می‌تواند در این استان مستقر شوند.

 وی ضمن اشاره به پتانسیل‌های این کشور در زمینه کشاورزی و توریستی، گفت: این شرکت تمایل دارد توریسم درمانی را به صورت مشترک با ایران راه‌اندازی کنند.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - بهتر است درخواست خود را کتبا ایمیل بفرمایید.
  • - نام و نام خانوادگی یا نام شرکت به همراه شماره تماس برای ارتباط درج بفرمایید.
  • - لطفا فارسی بنویسید.