Loading...

همایش بازرگانی ایران و قزاقستان 12 اکتبر 2015

همایش بازرگانی ایران و قزاقستان 12 اکتبر 2015
در همایش بازرگانی ایران و قزاقستان که صبح روز دوشنبه بیستم مهرماه سال جاری با حضور معاون بین الملل اتاق ایران و مدیر آژانس سرمایه گذاری قزاقستان برگزار شد، توسعه همکاری های اقتصادی بین دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، علی اکبر فرازی معاون بین الملل اتاق ایران با اشاره به اعزام هیات تجاری قزاقستان در سال گذشته اظهار داشت: با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های دو کشور حجم مبادلات تجاری بین طرفین کافی نیست و نیاز به تلاش و کوششش بیشتر در این زمینه دارد.

 فرازی تصریح کرد: اولین و مهمترین قدم برای افزایش مناسبات تجاری را تسهیل صدور ویزا است که امیدواریم با همکاری سفارت قزاقستان در ایران به این مهم دست یابیم.

 معاون بین الملل اتاق ایران از برگزاری کمیسیون مشترک ایران و قزاقستان در آستانه در روزهای آتی خبر داد.

 در ادامه، نابایوف سبیت مدیر آژانس سرمایه گذاری قزاقستان با اشاره به آمار صادرات و واردات بین دو کشور گفت: میزان صادرات قزاقستان در سال 2014 بالغ بر 78 میلیارد دلار بود و رقم واردات این کشور در سال میلادی یادشده حدود 41 میلیارد دلار به ثبت رسید.

 نابایوف ادامه داد: حجم مبادلات تجاری ایران و قزاقستان در سال 2014 میلادی 987 میلیون دلار بود که سهم قزاقستان 893 میلیون دلار و صادرات ایران 94 میلیون دلار گزارش شد که نسبت به سال 2013 رشدی به میزان 59 درصد داشت.

 مدیر آژانس سرمایه گذاری قزاقستان گفت: کشور قزاقستان و فعالان اقتصادی آن تمایل به حضور در ایران و همکاری تجاری با تجار ایرانی دارند.

 وی افزود: کالاهای تولیدی ایران از نمونه های مرغوب بوده و تولید کنندگان و سرمایه گذاران این کشور می توانند در بازار قزاقستان موفق باشند.

 نابایوف با بیان اینکه دولت قزاقستان امکانات و تشویق های زیادی را در زمینه تجارت تخصیص داده اعلام کرد: شرکت‌ها و تجار ایرانی هم که در قزاقستان سرمایه گذاری خواهند کرد شامل این امکانات و فرصت ها خواهد شد.

 در ادامه این همایش، امیر عابدی رئیس شورای بازرگانی مشترک ایران و قزاقستان با تاکید بر توسعه همکاری های اقتصادی بین دو کشور اظهار داشت: ایران و قزاقستان توانمندی و ویژگی های لازم برای افزایش مناسبات تجاری را دارند.

 امیر عابدی ادامه داد: روسای جمهور دو کشور 4 تا 5 میلیارد بودجه برای رسیدن به اهداف تجاری دو طرف در نظر گرفته اند. هدف گذاری میسر نخواهد شد تا مشکلات ویزا، بانکی و گمرکی رفع گردد.

 رئیس شورای بازرگانی مشترک ایران و قزاقستان پیشنهاد کرد: بانک های مرکزی دو کشور با بررسی راه حل ها مشکلات بانکی موجود را مرتفع نمایند تا توسعه روابط تجاری امکان پذیر شود.

 وی ضمن معرفی شورای بازرگانی مشترک اعلام کرد: شورا آماده مشاوره در زمینه های حقوقی، بازرگانی، گمرگی، حمل ونقل، برق و انرژی و عمرانی می باشد.

 عابدی خواستار شفافیت در اطلاعات تجاری و بانک اطلاعات فرصت های اقتصادی قزاقستان شد.

 گفتنی است، ترکیب هیات تجاری قزاق شرکتهای فعال در زمینه سبزیجات و دانه‌های روغنی، گرمایش، پاکسازی و تصفیه آب، لوازم آرایشی و مکمل های رژیم غذایی، تولید کننده انواع کابل، سیم و اتصالات، تولیدات یک بار مصرف پزشکی مربوط به زنان و زایمان، تولیدات ام دی اف و تخته سه لا برای انواع مصارف، تولید آرد از بذر کتان و کنجد، تولید روغن گردو، انگور، کنجد، کدو حلوایی، کنف، سنجد، رنگ و نقاشی، تولید سیستم تهویه، پمپاژ و تجهیزات گرمایشی، روشهای نوین مهندسی در صنعت نفت و گاز و تولید کننده تویوپ های استریل یک بار مصرف از جمله تولیدکنندگان حاضر در این هیات محسوب می شوند. 

شایان ذکر است که انواع خشکبار، پسته، خرما، محصولات پتروشیمی، سیمان، انواع مصالح ساختمانی، مواد غذایی، میوه، صیفی جات، مواد شوینده، انواع رنگها و محصولات لاستیکی و پلاستیکی به عنوان عمده ترین اقلام صادرات ایران به قزاقستان به ثبت رسیده است. 

گندم، جو، آهن آلات و فولاد، دانه های روغنی مانند آفتابگردان، کلزا، قراضه باتری و غیره برخی از اقلام وارداتی کشورمان از قزاقستان محسوب می شود.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - بهتر است درخواست خود را کتبا ایمیل بفرمایید.
  • - نام و نام خانوادگی یا نام شرکت به همراه شماره تماس برای ارتباط درج بفرمایید.
  • - لطفا فارسی بنویسید.